Vaccination

Glad hund løber på græsplæne

VACCINATION

Vi har sammensat en vaccinationsprotokol for hunde, hvor vi anbefaler vaccination hvert 3. år mod parvovirus, leverbetændelse og hundesyge og årlig vaccination mod leptospirose og kennelhoste.

Forud for vaccinationen foretages en klinisk undersøgelse af dyret, som sikrer, at dyret er sundt og raskt inden det bliver vaccineret. I nogle tilfælde kan vaccination mod leptospirose og kennelhoste være nødvendigt – dette vurderes ud fra kendskab til hundens omgivelser og færden.

Vi tilbyder også vaccination mod rabies for hunde, der skal til udlandet.

Katte bliver vaccineret mod; katteinfluenza (Rhinotracheitis, calicivirus), kattesyge (panleukopeni) og Chlamydia. Ved behov kan tilvælges vaccination mod katteleukæmi. Katte skal ligeledes vaccineres mod rabies, hvis de skal til udlandet.

Hvalpe og killinger:

Ofte er hvalpe og killinger vaccineret første gang hos opdrætter. Når I som nye ejere skal have jeres hvalp eller killing vaccineret anbefaler vi, at de ikke vaccineres før de er faldet godt til i deres nye hjem.

ÅBENT HUS OG ÆNDRET ÅBNINGSTID FREDAG D. 28/2-2025

Pr. 1. marts 2025 træder Maria og Bettina ind i klinikkens ejerkreds, og klinikkens fremtid i private hænder er dermed sikret noget tid endnu.

I den anledning vil vi gerne invitere kunder, samarbejdspartnere samt venner og familie til åbent hus på klinikken fredag d. 28. februar fra 15-17. Der serveres pølser, øl, vin og vand.

OBS: i fbm. vores åbent hus vil den åbne konsultation fredag d. 18. februar være flyttet frem til 12-14 frem for 14-16 som normalt. Der lukkes ligeledes for fodersalg mv. kl. 14 denne dag.